چهارشنبه 22 آبان 1398   09:57:50
اخبار
14:551396/3/8 دوشنبه
اجرای نخستین طرح ذخیره‌سازی گاز طبیعی در آبخوان یورتشا به روش B.O.T

ذخیره سازی گاز طبیعی در آبخوان ها یا سفره های عمیق آب زیرزمینی از سال 1953 در جهان شکل گرفته و در کشورهایی مانند ایالات متحده آمریکا و روسیه پس از گذشت نیم قرن به بلوغ نسبی رسیده است. 
 به گزارش روابط عمومی شرکت ذخیره‌سازی گاز طبیعی، مهندس عادل همباشی، مجری طرح ذخیر‌سازی گاز طبیعی یورتشای ورامین در خصوص اجرای این نوع ذخیره‌سازی گاز در جهان اظهار داشت: بر اساس اطلاعات استخراجی از بانک اطلاعاتی IGU تا پایان سال 2015 حجم گاز عملیاتی ذخیره شده در آبخوانهای جهان رقمی بالغ بر 7/45 میلیارد مترمکعب شده است در تعداد 87 آبخوان موجود در مدار عملیات در اقصی نقاط جهان تعداد 50 آبخوان در ایالات متحده آمریکا، 12 مورد در فرانسه، 8 مورد در آلمان، 7 مورد در روسیه، 2 مورد در قزاقستان، 2 مورد در اکراین و کشورهای بلژیک، جمهوری چک، لاتویا، دانمارک , بلاروس , اسپانیا و جمهوری اسلامی ایران هر کدام با یک آبخوان در رده های بعدی قرار دارند و قریب به 14% از حجم گاز ذخیره جهان در این گونه ساختارها می باشد.
عمیق ترین آبخوان جهان در کشور آلمان بنام Kalle در عمق 2100 متری در سازند ماسه سنگی با تخلخل 22% و با حجم گاز عملیاتی 215 میلیون متر مکعب توسط 18 حلقه چاه با بیشینه فشار تزریق 4612 پوند بر اینچ مربع از سال 1978 در مدار عملیات قرار گرفته است نرخ تزریق روزانه این آبخوان 4/5 میلیون متر مکعب و نرخ برداشت 8/10 میلیون متر مکعب در روز است.
 بزرگترین آبخوان جهان نیز در روسیه بنام Kasimovskoe در سازند ماسه سنگی در عمق 760 متری با تخلخل 29% و ظرفیت گاز عملیاتی 9 میلیارد متر مکعب توسط 260 حلقه چاه و فشار تزریق بیشینه 115 بار در سال 1977 به مخزن ذخیره سازی گاز طبیعی تبدیل شده است. نرخ تزریق روزانه این آبخوان 2/55 میلیون متر مکعب و نرخ برداشت 70 میلیون متر مکعب در روز است.
وی در مورد چگونگی اکتشاف آبخوان یورتشای ورامین گفت: سفره آب زیرزمینی یورتشا در 70 کیلومتری جنوب شرق تهران نخستین بار در سال 1961 با حفاری چاه شماره 1 کشف شد. پس از آن در دهه های 70 و 80 شمسی مطالعاتی در جهت تکمیل اطلاعات و ارزیابی ساختار به منظور ذخیره سازی گاز طبیعی انجام پذیرفت. نتایج مطالعات شرکت سفره گاز بر روی آبخوان یورتشا بیانگر آن است که در بدبینانه ترین حالت این سفره آب زیرزمینی توان نگهداشت 230 میلیون متر مکعب گاز عملیاتی را خواهد داشت. در میان آبخوان های توسعه یافته با ظرفیت های مختلف گاز عملیاتی 4میلیون تا 9 میلیارد متر مکعب آبخوان یورتشا در بدبینانه ترین حالت ممکن رتبه 36 جهان را به خود اختصاص داده است.
مهندس همباشی در خصوص اقدامات انجام شده در این پروژه بیان داشت: هم اکنون شرح کار جامعی در سه فاز در راستای نیل به اهداف برنامه ریزی شده در صنعت گاز در قالب واگذاری پروژه به شکل B.O.T در حال تهیه می باشد. فعالیتهای برنامه ریزی شده در این راستا عبارتند از :
1-     حفاری یک حلقه چاه توصیفی / ارزیابی
2-     مطالعات مهندسی، طراحی، برنامه ریزی اجرای تزریق آزمایشی گاز
3-     حفاری دو حلقه چاه تولیدی آب / تزریقی گاز
4-     طراحی و تامین کالای مورد نیاز اجرای تاسیسات تزریق، برداشت و پالایش گاز
 
مجری طرح ذخیره‌سازی یورتشا در پایان گفت: شایان ذکر است که در این میدان مراحل توسعه در بخش بالادست و پایین دست تحت مدیریت شرکت ذخیره سازی گاز طبیعی انجام می شود. و به طور کلی هدف از اجرای این پروژه ایجاد پشتوانه جهت تامین بهنگام انرژی مورد نیاز تهران بزرگ و استانهای واقع در شرق تهران از جمله استان سمنان و همچنین کاهش استفاده از سوخت های میان تقطیری به ویژه در فصول پر مصرف می‌باشد.
گفتنی است، سفره آب زیرزمینی یورتشا در 70 کیلومتری جنوب شرق تهران واقع شده است.
تاریخ به روز رسانی:.
  نام نظر    
   
  پست الكترونيك  
   
  وب سایت  
   
 
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید

 
   
     

نظرات
نام نظر    
 
پست الكترونيك    
 
وب سایت  
 
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید

 
 
خانه | بازگشت |


مجری سایت : شرکت سیگما